Yazılım Notları
Bilgi Paylaştıkça Çoğalır...

Horizontal Align

HTML 4.01'den itibaren [center] tagini desteklemeyi bıraktı. Tarayıcılar önceki versiyonlarla uyumu sağlayabilmek için (backward compatibility) desteklemeye devam ediyorlar ancak bu her zaman devam edecek anlamına gelmemelidir.

HTML 4.01'den itibaren <center> taginin desteklenmesi bırakıldı. Tarayıcılar önceki versiyonlarla uyumu sağlayabilmek için (backward compatibility) desteklemeye devam ediyorlar ancak bu her zaman devam edecek anlamına gelmemelidir.  <center> tagini kullanarak ortaladığınızı düşündüğünüz tasarımınız istemediğiniz şekilde görüntülenmeyebilir.Aşağıda, HTML 4.01'den sonra Horizontal Align nasıl yapılacağı gösterilmiştir.

<head runat="server">
  <title></title>
  <style type="text/css">
  .style1
  {
     width: 346px;
     height: 282px;
     margin-left:auto;
     margin-right:auto;
  }
  </style>
</head>
<body>
  <form id="form1" runat="server">
     <div class="style1" style="background-color: Red; color: white">
       Bu Bir Deneme Metnidir.<br />
     </div>
  </form>
</body>
 

 

HTML 4.01 den sonra, horizontal align işini yukarıda da görüldüğü gibi margin-left ve margin-right özelliklerinin auto olarak ayarlanmasıyla gerçekleştirilebilir.


Burada önemli olan nokta, yatay olarak ortalayabilmek için (horizontal align) margin-left ve margin-right özelliklerinin ikisinin de aynı anda kullanılması gerekir. Eğer sadece margin-left:auto kullanılırsa, div elementimiz SAĞ tarafa, sadece margin-right:auto kullanılırsa da div elementimiz SOLA hizalanacaktır.


        

 
Aynı Kategorideki Diğer Makaleler

En Güzel Sözler Uygulaması İçin


Ana Sayfa       Arama       Valid CSS!