Yazılım Notları
Bilgi Paylaştıkça Çoğalır...

HOŞ GELDİNİZ

Android Studio ve TFS Entegrasyonu (Birlikte Çalışabilirlik)
Android Studio ile TFS birlikte nasıl çalışır. TFS android studio desteği.
Android Uygulamasında Actionbar Nasıl Özelleştirilir?
Android Studio'da actionbar nasıl özelleştirilir? Nasıl Customize edilir? Sadece bu konunun ele alındığı kısa bir video...
En Güzel Sözler Android Uygulaması Çıktı
Binlerce güzel söz içinden En Güzel Sözleri Başkalarıyla Paylaşın...
Android Uygulama Geliştirme Temelleri
Android Uygulama Geliştirme Temelleri. İlk android uygulamanızı geliştirin. Android Uygulama Geliştirme Ortamı nasıl oluşturulur? Android Studio ve gerekli SDK.
Mutiple Select2 de Select2 Değerini Seçildiği Sırada Elde Etmek
Bootstrap kontroller yeni nesil web uygulamalarında yoğun olarak kullanılmakta. Select2 de bunlardan birisi. Select2 nin muhteşem özelliklerinden birisi de çoklu seçim yapabileceğiniz bir dropdownlist kontrolü olması. Ancak, çoklu seçimlerinizi seçim yapış sırasına göre nasıl elde edersiniz? Bunun için alternatif bir çözüm
Bir sayının asal sayı olup olmadığını bulan kod
Verilen bir sayı asal mı değil mi? Bir sayının asal sayı olup olmadığını nasıl bulursunuz?
6.837 kez okundu
22.10.2014 06:57:40
LinQ ile GroupBy Nasıl Yapılır?
LinQ kullanarak GroupBy yapmak için güzel bir örnek:
LinQ ile Join (Birden Fazla Kolon Üzerinden)
Birden fazla kolonlarını eşleştirerek iki tablonun LinQ ile join edilmesi için güzel bir örnek...
Release & Deployment Management
Uluslararası kabul görmüş standart ve çerçevelerin (ISO 27001, 27005, 20000, 31000, ITIL V3, CMMI vb gibi) yazılım geliştirme süreçlerindeki etkisi göz ardı edilemez. Söz konusu standartlara uyumlaştırma sürecine girdiğinizde Yazılım Geliştirme, Test ve Production ortamlarının birbirinden ayrılması gerektiği açık bir şekilde ifade edilmektedir. Bununla da kalmayıp, söz konusu ortamların yönetilmesinden ve bu ortamlarda uygulanacak işlerin yürütülmesinden sorumlu personelin de farklı kişilerden oluşması istenmektedir. Görevler ayrılığı ilkesine göre, yazılım geliştirmede görev alan personel ne test sürecinde ne de Release & Deployment sürecinde yer almalıdır.
Yazılım Geliştirme Süreciniz Böyle OLAYDI İyiydi
Öncelikle, Yazılım Birimi kurulur kurulmaz yazılım geliştirme yaşam döngüsü prosedürlerini hazırlamalıdır. Bu prosedürler aşağıdaki başlıkların her birisi için ayrıntılı bilgi içermelidir. Uygulanmadığında mutlaka yaptırımı olmalıdır. En önemli nokta ise, bu konuda mutlaka Yönetim Desteği alınmalıdır.
Yazılım Geliştirme Süreciniz “Böyle Olmayaydı İyiydi”
ISO 27001, ISO 20000, ITIL, CMMI gibi birçok Uluslararası kabul görmüş standart ve çerçeve IT sektöründe faaliyet gösteren işletmelerin ve müşterilerin imdadına yetişmektedir. Çünkü bu standartlar iki tarafın da beklentilerini netleştirmekle kalmıyor, aslında iki tarafa da hangi işi, nasıl, ne zaman ve hangi yolla yapmaları gerektiği konusunda rehberlik yapıyor. BU standart ve çerçevelere uygun bir şekilde yapılan her işin dokümante edilmesi ve karşılıklı olarak teyit edilmesi gerekiyor (Söz uçar yazı kalır).
Bir Cümledeki Kelimelerden En Kısa Olanını Bulmak
Bir cümledeki kelimelerden en kısa olanını nasıl bulursunuz? Benzer şekilde bir paragraftaki en kısa cümleyi de bulabilirsiniz. Ya da en uzun...
8.594 kez okundu
7.12.2013 01:54:08
CopyToDataTable Kullanımı
CopyToDataTable metodu nasıl kullanılır. Elinizdeki bir DataTable'ı belirli koşullara göre süzdükten sonra elde edeceğiniz bir DataRow[]'i DataTable'a tekrar nasıl çevirirsiniz. Lütfen yazının devamını okuyun
MÜKEMMEL- Bir developer'ın hayatındaki Gerçekler
Bir yazılımcının hayatındaki gerçekler... Her yazılımcının başına gelenler... Biraz da eğlencelik :))
MS SQL Server 2008 - Dene Keşfet (Try it by Yourself)
Uygulama veritabanı olarak AdventureWorks2008 R2 kullanılmaktadır. Söz konusu veri tabanında şema yapıları mevcuttur. SQL öğrenmek için, gerçek ortamda SQL Sorgularınızı yazarak deneyip keşfedin.
Primary Key (Birincil Anahtar)
Primary Key Nedir? Ne zaman kullanılır? Kaç farklı şekilde Primary Key Oluşturulabilir? Bir tabloda kaç tane PK Olabilir? Primary Key hakkında kapsamlı bir bilgi için lütfen yazının devamını okuyun.
Kurumsal Risk Yönetimine Farklı Bir Bakış Açısı
Kurumsal Risk Değerlendirmesinde Farklı bir metod için yazının devamını okuyun
Kategori ve Albüm Bazında Foto Galeri Uygulaması (Video)
Kategori ve Albüm Bazında Foto galeri nasıl yapılır. Veri tabanı ve tüm kaynak kodları için yazının devamını okuyun.
Kategori ve Albüm Bazında Foto Galeri Veri Tabanı (Video)
Kategori ve albüm bazında Foto Galeri Uygulaması Nasıl Geliştirilir? Veir tabanı tasarımını alattığımız videoyu izlemek için videomuzu izlemek için [Devamını Oku] ya tıklayın.
6.522 kez okundu
28.11.2013 00:01:59
Japanese_IQ_Test
Japonlar Bilgi İşlemine Personel Alırken bu testi uyguluyorlarmış... :)
GridView AutoGenerateSelectButton özelliği nasıl kullanılır
ASP.NET'te geliştireceğiniz web tabanlı bir uygulamada, populate ettiğiniz bir GridView'de seçilen satır değiştiğinde o satırdaki değerleri nasıl alırsınız.
Asp. Net Uygulamasının Performansını Nasıl Artırırsınız
Asp.NET Uygulamasının Performansını Nasıl Artırırsınız. Uygulama sunucusunda CPU tüketimi çok yüksek olan bir ASP.NET uygulamasının performansını nasıl yükseltirsiniz. Best practice.
Yazılım geliştirme süreci
Yazılım Geliştirme Süreci nedir? Bir yazılım geliştirme sürecinin olmazsa olmazları nelerdir? Bir yazılım geliştirme sürecindeki en önemli aşama neden İş Analizidir? Dokümantasyon neden önemlidir? Bu soruların cevaplarını merak ediyorsanız makalenin devamını okuyun.
İyi bir iş analistinin özellikleri
İyi bir iş analistinin özellikleri nelerdir? Kritik başarı faktörleri nelerdir? Analitik düşünce, problem çözme, davranış özellikleri, İşletme Bilgisi, İletişim Yeteneği, Birlikte çalışabilirlik...
SqlBulkCopy sınıfı nasıl kullanılır.
SQL Server'a toplu insert nasıl yapılır? SqlBulkCopy sınıfı kullanılarak, bir veri tablosu veri tabanına nasıl bir kerede yazılır?
C# ile parametrik DML komutları
Insert, Update, Delete komutları ADO.NET ile nasıl uygulanır? ExecuteNonQuery komutunun kullanımı. SqlParameter kullanarak ADO.NET işlemleri
ADO.NET ile veri tabanından verileri çekmek
Veri tabanında kayıtlı verilerinizi çekmek için ADO.NET nasıl kullanılır? veri tabanı bağlantısı nasıl kurulur? Veri tabanı Sorguları C# kodundan veri tabanına nasıl gönderilir?
ADO.NET ile veri tabanı bağlantısı
ADO.NET nedir? ADO.NET ile veritabanı bağlantısı nasıl yapılır? Windows ya da web tabanlı veri tabanı uygulamaları geliştirilirken ADO.NET ile veri tabanı bağlantısı nasıl kurulur?
Ücretsiz Kişisel Finans Yönetim Sistemi Parabulog Açıldı
Parabulog, kazanç ve harcamalarınızı kontrol altına almanızı, gereksiz harcamalarınızı tespit etmenizi, tasarruf yapmanızı ve hayallerinize ulaşmanızı kolaylaştırır.
Sayıyı Yazıya Çevirme
Sayıyı Yazıya çeviren C Sharp fonksiyonu. Long tipinde göndereceğiniz bir sayıyı metne dönüştürebilirsiniz. Fonksiyon kaynak kodu için yazının devamını okuyun.
XML den .xsd uzantılı DataSet ve C Sharp Class Oluşturmak
Verilen bir XML dosyası kullanılarak .xsd uzantılı bir DataSet ya da C Sharp Sınıfı(Class) nasıl Oluşturulur.Yazının Devamını okuyun.
sys.webforms.pagerequestmanagerservererrorexception 500 Hatası
sys.webforms.pagerequestmanagerservererrorexception 500 hatası nasıl giderilir? Çok sayıda kaydı olan bir gridviewin HeaderRow unda submit özelliği olan bir asp:button a tıklandığında alınan hata. UpdatePanel içindeki bir asp kontrolü ile form u submit etmek istediğinizde aldığınız hata.
32.961 kez okundu
6.9.2012 14:53:04
Nested Master Pages
Nested Master Page Nedir? Nasıl kullanılır? Ne zaman tercih edilmelidir? Nested Master Page Kullanımına bir örnek...
Foreign Key Constraint'leri Geçici Olarak Disable / Enable Yapmak
Veritabanı tasarımının ilişkisel (Relational) yapılması, veri bütünlüğü açısından son derece önemlidir. Ancak, bazı durumlarda, ilişkisel veritabanındaki tablolardan bazılarında belirli kayıtların silinmesi ya da, o tablodaki verilerin truncate edilmesi gerekebilmektedir. Bu noktada, Foreign Key Constraint'ler engel teşkil etmektedir. Bu makalede, bu sorunun nasıl çözülebileceğini ele alacağız.
Blog Sitesi Veritabanı Nasıl Hazırlanır-Full
SQL Server'da blog sitesi veritabanı nasıl hazırlanır. Bu veritabanını, istediğiniz her hangi bir konu için hazırlayacağınız herhangi bir blog için kullanabilirsiniz.
JavaScript'e bağımlı olmayan, popup açılan mesaj Kutusu
Web tabanlı geliştirilen uygulamalar, gerek görsellik gerekse fonksiyoneliteleri açısından her gün masaüstü uygulamalara biraz daha yaklaşıyor. Bu kapsamda, web tabanlı uygulamaların kullanıcı dostu ara yüzleri sağlaması önemli bir konu olarak karşımıza çıkıyor.Bu makalede, masa üstü (windows tabanlı) uygulamalardan alışık olduğumuz popup açılan pencerelerin web tabanlı uygulamalarda nasıl geliştirilebileceğine bir örnek anlatılacaktır.
Conditional Operator (?) Kullanımı
Bazı durumlarda, tek satırda "if then else" yazımı yazılan kodun okunabilirliği açısından çok önemli olabilir. ? kullanarak "if then else" kalıbının nasıl kullanılacağı bu yazıda gösterilmiştir.
ALES Puan Hesaplama Motorundaki Sapmalar
Son günlerde, ALES Puan Hesaplama motoru için yanlış hesaplama yapıldığı yönündeki eleştiriler artmıştır. Bu yazımızda ALES puan hesaplamalarını neden kesin bir şekilde yapılamayacağını, son yapılan sınava(2012 İlkbahar dönemi ALES) ait sayısal bilgiler kullanılsa dahi hesaplanan puanların neden yaklaşık olarak kalacağı açıklanmaktadır.
Web Sayfanıza Yabancı Dil Seçeneği
Web sitenizi milyarlarca kişinin okuyup anlayabilmesini sağlamak, sitenizin erişilebilirliğini ve google arama sonuçlarında ilk sıralarda çıkmasını etkileyen bir faktör. Google'ın ücretsiz desteğini kullanarak web sitenize yabancı dil desteği ekleyebilirsiniz. Bu makalede, bunu nasıl yapacağınızı anlatacağım.

En Güzel Sözler Uygulaması İçin


Ana Sayfa       Arama       Valid CSS!